HO HO HO! Logistyka

Święta za pasem, pojawiają się kolorowe światełka, a jadąc samochodem na spotkanie zaczynamy nieśmiało nucić Last Christmas. W tym szczególnym okresie naszym klientom i kontrahentom proponujemy cykl artykułów specjalistycznych z lekkim zapachem bożonarodzeniowego drzewka.

W swojej działalności wspieramy między innymi w skutecznej realizacji przesyłek. Organizacja dostaw, odbiorów, przyjęć i wysyłki w grudniu jest szczególnie ważna i trudna. Jest to krótki okres, w którym osoby fizyczne zamawiają prezenty, a firmy realizują bardzo wiele zleceń. Pomiędzy przedsiębiorcami realizowane są dodatkowe zamówienia na kosze świąteczne, upominki dla pracowników czy kartki.

Firmy logistyczne prześcigają się więc w kreatywnych sposobach mobilizacji i dotarcia do klienta. Jednym z przykładów były akcje marketingowe Inpost. W grudniu zeszłego roku na blogu Paczkomaty można było zapoznać się z listem od Mikołaja, który apelował by jak najszybciej odbierać przesyłki, aby renifery rozliczyły poprawnie poziom szczęścia obdarowywanych. W tym roku już w listopadzie bawiąca się dziecięcą kolejką Paczucha zachęcała do wcześniejszych zakupów.

Największe obłożenie w okresie bożonarodzeniowym odnotowuje Poczta Polska. W zeszłym roku w szczytowym okresie obsługiwane było nawet pół miliona paczek dziennie, a w tym roku w związku z rozszerzonym programem 500+ przewidywane jest jeszcze większe obciążenie. Według specjalistów coraz większa ilość paczek jest również konsekwencją rosnącej popularności zakupów online.

Niestety w tym okresie zdarzają się opóźnienia. Zimowa aura bywa zdradliwa – zasypane trasy, nieczynne porty i lotniska. Łatwo zapomnieć o czynniku ludzkim – kurierzy też chcą spędzić ten czas z rodziną. Logistyka stara się na bieżąco zapobiegać zatorom i jak najlepiej zaplanować pracę. W grudniu 2018 FedEx, aby zagwarantować terminowe przesyłki zwracał się do swoich klientów o przygotowanie przesyłek co najmniej godzinę wcześniej niż standardowa, planowana godzina odbioru.

Jeżeli nie mamy możliwości na bieżąco monitorować informacji od przewoźników, a przed budynkiem nie stoją gotowe do pracy latające renifery, szczególnie teraz warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalistów. Odpowiedni nadzór zapewni, że sanie nie wpadną w poślizg, a żaden komin nie będzie za ciasny!