Przedświąteczne podsumowanie roku

Rok 2019 powoli dobiega końca – dla nas był to czas wielu wyzwań, rozwoju i wytężonej pracy. Mieliśmy przyjemność współpracować z wspaniałymi ludźmi i wspierać naszych klientów w nowych projektach. Zapewnialiśmy wsparcie w uzyskaniu finansowania, a także pełny pakiet usług Kantorino 360 – marketing, konsulting, logistyka i agencja kreatywna. Dzięki naszym specjalistom cały czas monitorowaliśmy dla Państwa rynek, teraz w ramach cyklu świątecznych artykułów specjalistycznych chcieliśmy krótko przypomnieć i podsumować największe wydarzenia ekonomiczno – gospodarcze tego roku.

Polityczno – ekonomiczne

Jednym z najważniejszych wydarzeń polityczno – ekonomicznych była decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu kręgu państw Unii Europejskiej. 23 czerwca 2016 roku w referendum około 52% wyspiarzy zagłosowało za opuszczeniem Wspólnoty. Decyzję te odczuły dość mocno rynki walutowe.

Świat i kryzysy

Rok 2019 upłynął pod znakiem wielu zamachów terrorystycznych, które bezpośrednio i pośrednio wpływały na nasze poczucie bezpieczeństwa – a co za tym idzie również na inwestycje. Ciągle odczuwalne są skutki jednego z większych załamań jakim było ujawnienie informacji o aferze Panama Papers. W jednym z rajów podatkowych doszło do wycieku poufnych dokumentów z kancelarii prawnej i podatkowej Mossack Fonseca. Ujawniono ponad 11 mld dokumentów z okresu 1970-2016 na temat finansów wielu znanych polityków i osób zajmujących najwyższe stanowiska państwowe. 

2019 rok udowodnił, że powiedzenie 'too big to fail’ może nie zadziałać w XXI wieku. Obserwowaliśmy duży kryzys Deutsche Banku i międzynarodowe spory sądowe z największymi firmami międzynarodowymi takimi jak Apple czy Volkswagen – będące kontynuacją afer Dieselgate z 2015 roku. Upadła jedna z największych brytyjskich sieci handlowych BHS.

Rynek krajowy

W Polsce również na rynkach było gorąco. Doszło do kilku wielkich przejęć. Powszechny Zakład Ubezpieczeń umacnia się jako jedna z największych grup finansowych w naszej części europy. Kolejną duża transakcją była sprzedaż w 2016 r. spółki Inpost Express grupy Integer, która była odpowiedzialna za przesyłki pocztowo – kurierskie i jej szybki rozwój, którego ukoronowaniem było podpisanie w październiku 2019 r. umowy z AliExpress na dostawy z Chin, w tym przesyłki bezpłatne, a dodatkowo z zapewnieniem ujęcia w usłudze operacji celnych, czyli automatyczne rozliczenie cła i podatku VAT.

W kraju zrobiło się bardziej międzynarodowo – od września 2016 r. funkcjonują bezpośrednie loty AIR China, które mają wpłynąć bezpośrednio na współpracę z Chinami, ale największym wydarzeniem jest zniesienie wiz do USA dla Polaków.

2019 vs. 2018

Jak widać dużo się działo, a wszystko to wpływało na szeroko pojętą gospodarkę, doprowadzając m.in. do zmian na rynkach kursów walut, operacji bankowych i finansowych. Poza przewidywaniami długoterminowymi doradcy musieli więc weryfikować trendy i dostosowywać prognozy do aktualnych wydarzeń światowych i krajowych. Kolejny rok zapowiada się równie ciekawie – można więc spodziewać się, że specjaliści będą równie potrzebni do zapewniania bezpieczeństwa transakcji i inwestycji.