360° Logistyki

Obecnie klient ma szeroki wybór produktów, a dzięki internetowi może zamówić wino bezpośrednio z francuskiej winnicy, materiał na letnią sukienkę przyleci do niego z Inii, a prawie połowa konfekcji na Allegro przypływa kontenerem z Chin. Kluczowe są tutaj słowa: leci, jedzie, płynie. Dotarcie do klienta na drugim końcu świata może być niełatwe. Dlatego zanim opanujemy sztukę teleportacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie: w jaki sposób efektywnie wykorzystać możliwości logistyki?

Niektórzy przedsiębiorcy zawodowo zajmują się logistyką. Specjaliści wiedzą, że pracę rozpoczyna najczęściej etap planowania, który przechodzi w realizację szeroko pojętego transportu, jednocześnie zapewniając odpowiedni nadzór. Wszystko po to aby na czas, sprawnie i bezpiecznie dostarczyć do miejsca docelowego surowce, materiały i produkty gotowe. Klienta nie powinny obchodzić sztormy zamykające dojścia do portów dla kontenerowców, zerwane linie wysokiego napięcia na linii pociągu, czy utrudnienia na autostradach, którymi poruszają się ciężarówki. To wszystko należy wcześniej przewidzieć. Skutki takich trudności wkalkulować w cenę i czas, jednocześnie zapobiegając ryzykom poprzez odpowiednie ubezpieczenia i wykwalifikowaną kadrę kierowców, magazynierów, spedytorów itp.

Klienta interesuje pewna, szybka i jak najtańsza dostawa. Co więcej chce mieć możliwość obejrzenia produktu zakupionego na odległość. Jeżeli sprzedaż dotyczy konsumenta ma on też prawo zwrócić towar bez podawania przyczyny. Każdy produkt do wysyłki należy odpowiednio przygotować, zapakować, zabezpieczyć i oznaczyć. W przypadku większej wartości warto go również ubezpieczyć. To jednak nie koniec wymagań wobec przedsiębiorcy. Dochodzą kwestię magazynów u klientów biznesowych, godzin przyjmowania i form pakowania (palet itp.), czy obsługi ewentualnych reklamacji.

Prawidłowo wykonana usługa logistyczna opiera się na tak zwanej zasadzie 7W:

  • właściwy produkt,
  • właściwa ilość,
  • właściwy stan,
  • właściwe miejsce,
  • właściwy czas,
  • właściwy klient,
  • właściwa cena.

Zadbanie o każdy aspekt i dopilnowanie wszystkiego naraz bez odpowiednio przeszkolonej i dedykowanej do obsługi przesyłek kadry może być niewykonalne. W wielu przypadkach (przedsiębiorców nie zajmujących się logistyką, a jedynie próbujących dotrzeć do klienta) dochodzi więc do opóźnień, uszkodzeń – wynikających zarówno z winy przewoźników jak i nieodpowiedniego przygotowania towarów do wysyłki, a także do zwykłych pomyłek w danych czy adresach. Warto pamiętać, że opinię klienta kreuje całość zapewnionej usługi i nie zawsze potrafi on oddzielić błędy popełnione np. przez firmę kurierską od podstawowego zakupu. Przedsiębiorca może ponieść konsekwencje nie swoich działań, a jego wizerunek popsuć może źle wykonana usługa dodatkowa.

Specjalistyczne firmy są w stanie zapewnić organizacje przesyłek, cały pakiet usług powiązanych między innymi takich jak organizację dostawy do magazynu, przyjęcie i magazynowanie, pełne ubezpieczenie, wysyłkę a nawet dodatkowo pakowanie czy obsługę zwrotów. Przy przeliczaniu kosztów takiego outsourcingu weźmy więc pod uwagę nie tylko możliwość zaoszczędzonego czasu, ale również kwestie wizerunkowe.